do-parku-przez-fabryke

Do parku przez… fabrykę

W 1985 roku w Duisburgu, w Zagłębiu Ruhry, zamknięty został ogromny kompleks fabryczny. Era węgla kamiennego i stali, które były produkowane przez fabryki dobiegła końca. W 6 lat później w tym samym miejscu powstał Landschaftpark Duisburg Nord – nowoczesny park krajobrazowy. Obejmująca prawie 200 ha przestrzeń została zaprojektowana przez zespół Latz + Partner i jest dziś sławna na cały świat

Projektanci postanowili zrewitalizować przestrzeń pofabryczną nie negując jej industrialnej przeszłości. W myśl tej idei pozostawiono na miejscu nie tylko architekturę, ale i skażoną glebę, którą poddano stopniowemu oczyszczeniu w naturalnych procesach fitoremediacji, a wielu fabrycznym konstrukcjom przydzielono nowe funkcje.

Duisburski park ma dziś bardzo wiele do zaoferowania. Odwiedzającym go ludziom udostępniono wiele kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, punkty widokowe, park linowy, ściany wspinaczkowe, basen do nurkowania etc. Nie sposób wymienić tu wszystkich z szerokiej gamy aktywności dostępnych w tym niesamowitym miejscu. Ponadto w sezonie otwiera się tu kino letnie, odbywa się wiele warsztatów, festiwali, koncertów i nocnych imprez. Do tego należy dodać, że park został silnie obsadzony roślinnością. Biorąc ten teren na powrót w posiadanie, natura stwarza przestrzeń życiową dla wielu gatunków roślin i zwierząt oraz dostarcza niepowtarzalnych wrażeń swoim miłośnikom.

Landschaftpark Duisburg Nord jest idealnym wcieleniem formuły miejskiego parku kulturowego. Pozwala odwiedzającym go, zmęczonym miejskim pędem ludziom na kontakt z przyrodą, zrelaksować się w sposób aktywny lub po prostu odpocząć. Potrafi także zaskoczyć, zaprosić do interakcji i przyciągnąć do siebie za pomocą organizowanych tu wydarzeń kulturalnych. To miejsce pełne życia, alternatywny punkt na mapie Duisburga i okolicy, który spełnia wobec mieszkańców istotne społecznie funkcje.

Na koniec dodam, że tam niestety nie byłem… jeszcze :)

ps – …i mam pytanie – czy znacie miejsca, które można byłoby w podobny sposób zrewitalizować w Polsce??

Artykul opublikowany w sekcji blog.