Pojektowanie ogrodow

projektowanie i zakładanie ogrodów

 

Ogród zasługuje na poważne potraktowanie już na etapie projektu. Jest w końcu jedną z naszych podstawowych przestrzeni życiowych, miejscem w którym spędzamy wolny czas i odpoczywamy, a jednocześnie pełniącym również funkcje reprezentacyjne. Profesjonalny projekt składa się z graficznego przedstawienia planowanej wersji ogrodu w postaci rysunku odręcznego lub wydruku komputerowego, listy wykorzystanych gatunków roślin oraz części technicznej, potrzebnej bardziej wykonawcy projektu.

Projekt powstaje w oparciu o analizy warunków panujących na danym terenie oraz wywiad ze zleceniodawcą. Istotne są takie czynniki jak: nasłonecznienie, typ gleby, a także otoczenie, w tym istniejąca architektura. W efekcie opracowany zostaje projekt przyjazny użytkownikom przyszłego ogrodu, którzy mogą odczuwać satysfakcję i komfort z przebywania w jego wnętrzach.

Projektujemy i zakładamy następujące typy ogrodów:

Ogród pachnący – niektóre rośliny pachną kwiatami, co ma na celu zwabienie zapylających je owadów, u innych aromaty wydzielają się przy dotknięciu ich łodyg lub liści, a jeszcze inne, w reakcji na żar słońca, pocą się, uwalniając jednocześnie eteryczne substancje do otoczenia. Część z nich pachnie w pełnym słońcu, inne dopiero po zmroku, różne rośliny wydzielają zapachy o różnych porach roku. Znając ich zwyczaje, możemy zaprojektować ogród, który będzie pozytywnie odurzał przez cały nieomal sezon wegetacyjny. Polecamy dla relaksacji!

Ogród egzotyczny lub śródziemnomorski – istnieją gatunki i odmiany roślin, które, pomimo że pochodzą z miejsc o cieplejszym klimacie, mogą być z powodzeniem u nas sadzone. Dzięki ich odporności mamy możliwość tworzenia ogrodów, nawiązujących stylem do tych kojarzących się mocno z gorącym słońcem, krain, które wielu z nas tak bardzo lubi.

Ogród pełen ptaków i motyli – dobór odpowiednich gatunków roślin spowoduje, że do naszego ogrodu poczują się zaproszone pożyteczne i obdarzone pięknymi głosami ptaki oraz cudowne motyle i ćmy. Te pierwsze swoją wdzięczność okażą nam ograniczeniem liczebności szkodliwych dla roślin owadów i wesołymi piosenkami, te drugie, zwabione zapachem kwiatów, będą miłym akcentem ożywiającym ogród w dzień i wieczorem.

Ogrody klasyczne i nowoczesne – pod określeniem klasyczne rozumiemy kilka typów ogrodów, opracowane w stylu angielskim, francuskim lub w tradycyjnym rustykalnym-polskim. Ogrody modernistyczne są z kolei minimalistyczne w formie, cechuje je niewielka liczba gatunków roślin, duże otwarte powierzchnie, proste kształty ścieżek i nowoczesny budulec.